Da li je OneCoin Ponzijeva šema?

Ovde ćemo postavljati sve optužbe i argumente koje protivnici Onecoina pišu po blogovima i komentarima. Sve ćemo detaljno analizirati i argumentovano odgovoriti. Ostavićemo objektivnim ljudima sami da odluče koje argumente će prihvatiti
Post Reply
Nikola Korbar

Da li je OneCoin Ponzijeva šema?

Post by Nikola Korbar » Sun Jul 16, 2017 7:49 pm

Vidim da mnogi domaći portali (i kvaziportali) pišu svakakve članke o OneCoin kriptovaluti i njenoj prodajnoj branši OneLife, često ih optužujući da su Pozncijeva, odn. piramidalna šema. U ovom članku ću celoj domaćoj javnosti da predstavim moje iskreno viđenje OneCoin-a kao kriptovalute i OneLife prodajne mreže.

Prvo o OneCoin kriptovaluti: to je jedna od prvih centralizovanih kriptovaluta koja je uspešno primenila mrežni sistem prodaje kako bi za kratko vreme došla do velikog broja članova, i u tome ima izuzetan uspeh - skoro 3,2 miliona članova u roku od nepune 3 godine, i to nije 3,2 miliona naloga kako pišu pljuvači ih antimlmsrbije, već 3,2 miliona članova, registrovanih ljudi koji su potvrdili svoj identitet, što nijedna druga kriptovaluta ranije nije uradila.

Kriptovaluta je u svom jezgru digitalna valuta koja funkcioniše na blokčejn tehnologiji i koristi kriptografske funkcije pri izradi koina, kao i pri transakcijama. Za to nije potrebna nikakva decentralizacija, i celokupan proces može da se uradi u privatnoj režiji, samo što je to daleko skuplje. Bitcoin (i većina drugih kriptovaluta) su po prirodi decentralizovane, i to je njihova glavna filozofija, ali to ne znači da sve kriptovalute na svetu moraju da prate istu formulu. Ako pogledamo reč kriptovaluta, kod većine njih koje se nalaze na sajtu www.coinmarketcap.com zapravo nisu VALUTE, već digitalni tokeni koji su zamišljeni za neku potpuno drugu svrhu (Ethereum je blokčejn platforma za druge kriptovalute i aplikacije, Augur je platforma za predviđanje ishoda, Golem je najveći decentralizovani superkompjuter na svetu, itd).

Sam blokčejn je baza podataka koja je raspodeljena na više različitih lokacija (kompjutera) koji su međusobno umređeni i koji se istovremeno sinhronizuju kako bi se smanjio rizik bilo kakve manipulacije podataka. Sistem ne gleda, niti mu je važno da li su ti kompjuteri u vlasništvu fizičkih lica, ili jednog pravnog lica - oni rade tehnički istu stvar: vrše rudarenje kriptovalute (koje podrazumeva i kreiranje novih blokova i verifikaciju transakcija. Sama priroda decentralizovanih kriptovaluta jeste da u sistemu bude što veći broj nezavisnih korisnika/članova kako bi se povećalo poverenje, a glavni argument protiv OneCoin-a je da on kao centralziovani sistem ima centralnu tačku pada (central point of faliure), što nije tačno.

Image

Na slici možete videti jedan prost primer kako su kompjuteri umreženi (doduše, to je banalan grafički prikaz), ali ono što je važno jeste da i privatni, tj. centralizovani i javni, odn. decentralizovani blokčejni tehnički vrše jednu te istu funkciju (sa time se sa mnom složio i jedan od najvećih hejtera OneCoin-a, Bjorn Bjerke). Priče protivnika OneCoina da ne postoji blokčejn su neutemeljene: prvo je bila priča da je to Excel spreadsheet, pa da je skripa, pa onda SQL server, i to smo sve Igor Krnić i ja na debati razotkrili kao čistu laž, i sve se ispostavilo kao obična pretpostavka (ili bolje rečeno izmišljotina) hejtera koji svoja mišljenja predstavljaju kao činjenice.

Ako pogledamo većinu kriptovaluta koje se nalaze na coinmarketcap-u, većina njih nema veliku korisničku strukturu, a kada su Bitcoin i druge "glavne" kriptovalute u pitanju, ni njihov broj korisnika se ne može utvrditi. Ja slobodno mogu da kažem da Bitcoin ima preko milion korisnika, ali ni to ne mogu da potvrdim, već sam uzeo kao procenu. Danas postoji preko 15 miliona bitkoin novčanika, ali ako uzmemo u obzir da se mnogi ne koriste i da većina ljudi koji imaju iole bitkoina imaju po nekoliko novčanika (zvanična preporuka bitkoin zajednice da imate minimum po 3 novčanika), bezbedno je reći milion i ne pogrešiti.

Nego da se vratim na temu. Pristup OneCoin-a nije isti kao kod ostalih KV - ovde se prvo izgrađuje infrastruktura, pa kada je sve spremno, onda se izlazi na otvoreno tržište, i to je veoma dobra stvar (slično kao kada biste u državi prvo izgradili putnu i servisnu mrežu, pa mrežu benzinskih pumpi, pa tek onda krenuli da prodajete automobile), ali to je nešto što većina protivnika OneCoin-a ili ne razume, ili namerno koristi kao argument protiv njega. Najveći izgovor za pljuvanje OneCoin-a je njegova trenutna nekonvertibilnost u bilo koju drugu valutu. OneCoin nije ni predviđen da odmah bude konvertibilan - kome se to ne sviđa ne mora da kupi paket

Kada je OneLife u pitanju, odn. prodajna mreža, tu su stvari veoma proste. Ko god kupi edukatvni paket (ili kombinaciju istih) kupuje edukaciju, uz koje dobija promotivne tokene koji se koriste za izradu koina. Svako ima mogućnost da radi prodaju paketa, i za to dobija jednokratnu proviziju od 10%,i uz to postoji binarni, odn. mrežni bonus, i bonus po dubini do 4-e dubine. Nikome nije garantovan profit, već su svi isplaćeni po ostvarenom prometu. Da bi se OneLife kvalifikovao kao ponzijeva šema, svi članovi bi morali da imaju garantovane isplate, što bi vremenom izazvalo kolaps, ali toga ovde nema - isto kao i u svakoj firmi/kompaniji, ovde isplate idu isključivo na osnovu prometa i ničega drugog. Nema prometa, nema provizije -
formula je veoma jednostavna.

E, sad stvar koju ja lično ne volim u vezi OneLife-a (prodajne branše OneCoin-a): većina ljudi koji ga predstavljaju su do juče prodavali šerpe, lonce, pomade i parfeme, i sad odjednom prodaju edukativne pakete. Oni nemaju predstavu šta su kriptovalute, niti ih to zanima, i samo gledaju da prodaju pakete, i uz to obećavaju razne zarade, garantuju ljudima neverovatne profite i slične stvari samo da bi ljudima prodali pakete. To je pogrešno i te ljude treba prijaviti najpre kompaniji jer ona strogo sankcioniše takvo ponašanje.

Ja znam da na našim prostorima postoji veliki broj takvih ljudi, i sa mnogima sam u sukobu zbog toga. Svaki moj pokušaj da pravilno edukujem takve ljude je odbijen uz ovakve opaske: "Da li si dijamant (jedan od najviših rangova u kompaniji)? Nisi? E, pa onda ćuti", i pokaže mi svoj uzaradu (koja je izuzetno velika u odnosu na klasičan srpski standard i pita me "da li si zaradio voliko?" Na moj negativan odgovor, onda kažu "E, to znači da sam ja u pravu."

Zbog takvih ljudi koju nemau predstavu šta je kriptovaluta, i koji će reći i obećati sve samo da bi prodali paket je OneCoin na lošem glasu, ali to je problem svake kompanije koja koristi mrežni sistem prodaje. Dobra stvar je ta da je nedavno bila "čistka" određenih kadrova i da su mnogi lideri koji su tako radili uklonjeni iz kompanije, što pozdravljam.

OneCoin je trenutno jedan od najozbiljnijih projekata u svetu kriptovaluta, i uradio je nešto što većina drugih KV nije ni pomislila da uradi, i to se ispostavilo kao dobra stvar. Kome se ne sviđa, ne mora da ga kupi, ali to ne znači da treba da ga pljuje jer je drugačiji.

Post Reply